مقالات

بلورسازی | نوعی شیشه‌گری که جذابیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد

بلورسازی | نوعی شیشه‌گری که جذابیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد
 • بلورسازی؛ هنری که جذابیت‌های آن تمامی ندارد

  بلورسازی یکی از هنرها و صنایعی می‌باشد که در میان شیشه‌گرهای ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است و طرفداران زیادی هم دارد. در این صنعت از متریال کمی متفاوت‌تر نسبت به ساخت ظروف شیشه‌ای و کریستالی استفاده می‌شود. تمام روش ساخت شیشه و کریستال با بلور یکسان است و به همین خاطر است که بسیاری از شیشه‌گری‌ها، بلور هم تولید می‌کنند. در این مطلب از صنایع بلور و شیشه علی بابا بختیاری، با تمام ابعاد و پیچیدگی‌های بلورسازی آشنا می‌شویم.

  برای خرید بلور در طرح های مختلف میتوانید به فروشگاه مراجعه کنید. 

  بلور و بلورسازی چیست؟

  بلور در واقع همان شیشه است که در ساخت آن یکی از متریال متفاوت می‌باشد. در ساخت بلور یا از اکسید سرب استفاده نمی‌شود یا اینکه میزان اکسید استفاده شده کمتر از 24 درصد است. همچنین در ساخت بلور از دمای پایین‌تری استفاده می‌شود که در بازه 300 الی 400 درجه قرار دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا درخشندگی و وزن بلور نسبت به کریستال و شیشه معمولی بسیار کمتر باشد.

  تفاوت‌هایی که میان بلور و کریستال وجود دارد

  از لحاظ ساختار و همین‌طور ظاهری تفاوت‌هایی میان کریستال و بلور وجود دارد که یکی از آن‌ها حالت منشوری کریستال است. به زبان ساده‌تر، زمانی که نور به کریستال تابانده شود، نورهای رنگی مانند منشور تولید می‌شوند و می‌توان گفت که پدیده شکست نور در کریستال به وضوح رخ می‌دهد. از این رو، کریستال ظاهری جذاب‌تر را در نور نسبت به بلور دارد.

  خرید شکلات خوری بلوری 

  عدم تراش‌پذیری بالای ظروف بلوری

  همچنین ظروف بلوری را نمی‌توان خیلی تراش داد. به دلیل عدم وجود اکسید سرب در بلور، در حین تراش دادن باید بسیار دقت کرد؛ در غیر این صورت ممکن است که بلور بشکند و از بین برود. همچنین به دلیل وجود میزان زیادی از اکسید سرب، با دست بازتری می‌توان روی آن تراش و طرح‌هایی را ایجاد کرد.

  عدم تراش‌پذیری بالای ظروف بلوری

  ایجاد صدای متفاوت در اثر ضربه خوردن

  یکی از تفاوت‌ها و همین‌طور روش‌های تشخصی بلور از کریستال، صدای تولید شده از آن‌ها پس از ضربه است. به این صورت که اگر با یک شیء مانند خودکار به ظرف خالی کریستالی ضربه بزنید، صدایی دنباله‌دار و زنگاری مانند را می‌شوند که به دلیل وجود ترکیبات شیشه در کریستال است. این در حالی است که در بلور این‌چنین چیزی وجود ندارد.

  تفاوت قیمتی میان بلور و کریستال

  یکی از تفاوت‌هایی که میان بلور و کریستال وجود دارد این است که شما می‌توانید بلور را با قیمت بسیار پایین‌تری تهیه کنید. همچنین بلورها جذابیت ظاهری بالایی دارند و در نگاه اول نمی‌توان آن‌ها را کریستال تشخیص داد.

  موارد استفاده متفاوت از بلور و کریستال

  به طور کلی تماس زیاد با سرب برای بدن انسان مضر است و می‌تواند بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان را در پی داشته باشد. به همین خاطر بهتر است که در اکثر مواقع از ظروف کریستالی برای زیبایی و دکور استفاده شود. این در حالی است که ظروف بلوری ضرری برای سلامت انسان ندارند و می‌تواند هم در دکور و هم در پذیرایی و کارهای روزانه از آن استفاده کرد.

  مطلب پیشنهادی: 

  بیشتر بخوانید:
  کارگاه بلورسازی | برای ساخت بلور در این کارگاه‌ها چه مراحلی باید طی شوند؟

  تفاوت وزن ظروف کریستال با بلور

  ظروف کریستالی به دلیل استفاده شدن از سرب در ساخت آن‌ها وزن زیادی دارند و همین باعث می‌شود که در ویترین و بوفه‌هایی با کف‌های شیشه نتوان آن‌ها را قرار داد. این در حالی است که وزن بلور بسیار کمتر از کریستال است و در هر جای می‌توان آن را قرار داد.

  تفاوت وزن ظروف کریستال با بلور

  شرایط نگهداری آسان‌تر بلور نسبت به کریستال

  ظروف کریستالی ممکن است در گذر زمان مات شوند. همچنین احتمال ایجاد شدن خط و خش روی آن‌ها بسیار زیاد است؛ به همین خاطر باید شرایط نگهداری ویژه‌ای را برای آن‌ها داشته باشید. این در حالی است که بلور چنین مشکلاتی را ندارد و خیال شما از بابت آن راحت‌تر خواهد بود.

  کاسه بلوری ارزان 

  صفر تا صد بلورسازی

  اگر سری به یک کارگاه بلورسازی زده باشید، متوجه می‌شوید که روند ساخت بلور شباهت زیادی به شیشه‌گری دارد و تنها دو تفاوت در این کار دیده می‎شود که اولین مورد مربوط به مواد اولیه یا همان سرب و دومی مربوط به دما است که دمای بلور با شیشه متفاوت است.

  صفر تا صد بلورسازی

  اولین مرحله بلورسازی

  برای انجام کار بلورسازی ابتدا باید مواد اولیه که معمولا شیشه خرده است را در دمای بین 300 الی 400 درجه حرارت دهند. سپس نوبت به این می‌رسد که با کمک لوله دم یک حباب کوچک ایجاد شود. استاد کار باید یک حباب کوچک با قطر بین 5 الی 7 سانتی‌متر را از طریق دمیدن در لوله دم ایجاد کند. سپس نوبت به این می‌رسد که حباب ایجاد شده را کمی در داخل کوره بچرخاند تا میزان بار ایجاد شده به اندازه کافی برسد. در واقع، بار همان ترکیب سیلیس و شیشه خرده است که در کوره قرار دارد.

  در صورت تمایل به خرید بلور باکیفیت در مدل های مختلف میتوانید با شماره 05 69 74 33 21 98+ تماس حاصل فرمایید.

  ایجاد دو گوی بلوری

  پس از ایجاد بار به اندازه مناسب، نوبت به انجام سنگ‌کاری می‌رسد. در این مرحله، باید لوله دم را از کوره خارج کرد و دائما چرخاند تا بار آن شره نکند. سپس نوبت به این می‌رسد که لوله را روی سنگ ورز دهند. این کار باعث می‌شود که بار لوله دم سرد شود و فرم خمیری به خود بگیرد.

  بعد از اینکه لوله دم و بار آن خنک شدند و بار فرم خمیری به خود گرفت، به راحتی می‌توان در آن دمید و حجم بار را افزایش داد. پس از ایجاد فرم خمیری و دمیدن در بار، کمی به آن فرصت دهید تا خنک شده و رنگ آن از سرخ به رنگ اصلی شیشه تبدیل شود.

  بعد از اینکه بار تبدیل به یک گوی شیشه‌ای شد، آن را دوباره باید در کوره قرار داد تا گرم شود و بار بیشتری را به خود جذب کند. سپس فرایند سنگ‌کاری و ایجاد گوی دوباره باید تکرار شود. لازم به ذکر است که تکرار این فرایند ساعت‌ها طول می‌کشد.

  پیشنهاد میکنیم مطلب زیر را هم مطالعه کنید: 

  بیشتر بخوانید:
  تفاوت بلور و کریستال | چه تفاوت‌هایی میان این دو نوع شیشه وجود دارد؟

  ایجاد شکلی زیبا برای حباب بلور

  زمانی که یک گوی بزرگ‌تر را ایجاد کردید و به آن فرصت خنک شدن را دادید، نوبت به این می‌رسد که با کمک قاشق، برای گوی خود یک شکل زیبا ایجاد کنید. برای این کار بعد از اینکه گوی کمی خنک شد و فرم خمیری به خود گرفت، باید در دم دمیده شود تا گوی ابعاد بزرگ‌تری پیدا کند. سپس باید گوی را در ابزار قاشق چوبی قرار داد و در آن گرداند. لازم به ذکر است که در این فرایند، قاشق باید دائما خیس باشد. گرداندن گوی در قاشق خیس باعث می‌شود تا علاوه بر کاهش دمای گوی، آن یکنواختی ضخامت را نیز پیدا کند و به همین خاطر، می‌توان گفت که این مرحله بسیار مهم است.

  مرحله بعدی بلورسازی استفاده از انبر برای ایجاد شیار روی بلور است که در این بخش باید استاد کار در بخش درازی گردن ظرف تولیدی، انبر را به گلوگاه نزدیک کند و در عین حال بار را در حول دم بچرخاند. در بخش‌هایی که انبر با بدنه بار یا همان گوی تماس داشته است، شیارهایی ایجاد می‌شوند که در ادامه و در بخش قیچی کردن به کار می‌آیند.

  ایجاد شکلی زیبا برای حباب بلور

  افزایش استحکام ایستایی در بلورسازی

  پس از ایجاد شیار توسط انبر، نوبت به این می‌رسد که با کمک یک لوله دم دیگر، گوی را جابه‌جا کرد. برای این کار، وردست استاد کار باید با لوله دم دیگری که به اصطلاح به آن واگیره نیز گفته می‌شود، واگیره را از مرکز کف و قسمت مسطح شده کف به سمت گوی فشار دهد تا یک فرورفتگی ایجاد شود. این کار که به آن عرق‌چینی نیز گفته می‌شود، باعث تقویت ایستایی ظرف نیز می‌شود.

  مرحله نهایی بلورسازی

  بعد از انجام کار عرق‌چینی، استاد کار با کارد مخصوص روی شیارهای انبر خط و خش‌هایی را ایجاد می‌کند که این کار با کمک چند قطعه آب سرد باعث می‌شود که حباب گوی از لوله دم اولیه جدا شود و به واگیره بچسبد. سپس استاد کار با کمک انبر می‌تواند شکل دلخواه خود را برای حباب درست کند.

  خرید گلدان بلوری 

  برای نگهداری از بلور چه کارهایی باید انجام دهید؟

  درست است که ظروف کریستالی راحت‌تر از ظروف شیشه‌ای خط می‌افتند؛ اما به طور کلی می‌توان گفت که هر دوی این ظروف خش‌پذیری بالایی دارند و این باعث می‌شود تا بخواهید در نگهداری از آن‌ها کمی وسواس به خرج بدهید.

  برای نگهداری از ظروف بلوری بهتر است که از پارچه نرم به همراه آب و کمی نمک استفاده کنید. چرا که مواد موجود در مایع ظرفشویی خاصیت سایشی دارند و این باعث می‌شود که کریستال جلای خود را از دست بدهد. اگر هم قصد استفاده از مایع ظرفشویی را دارید، بهتر است که از اسفنج نرم و آب ولرم استفاده کنید تا جلای ظروف از بین نرود.

  حرارت و امواج می‌توانند برای ظروف بلوری مشکل‌ساز باشند. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان این ظروف را در مجاورت گرما و امواج مانند داخل فر یا مایکروویو قرار ندهید. چرا که این امکان وجود دارد که به صورت ناگهانی ظرف بلوری شما منفجر شود.

  برای نگهداری از بلور چه کارهایی باید انجام دهید؟

  خرید انواع بلور باکیفیت از مجموعه بلور و شیشه علی بابا بختیاری

  بلور یکی از انواع شیشه است که در ساخت آن از متریال مختلفی استفاده می‌شود. شما می‌توانید انواع بلور دلخواه خود را از صنایع بلور و شیشه علی بابا بختیاری به مدیریت استاد علی بابا بختیاری تهیه کنید. برای این منظور، کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *